“Özel ve Profesyonel”
MAKALELER

Bestecilik

Müzik besteleme herkesin sahip olabileceği eğlenceli bir sanattır!

Kompozisyon (bestecilik) birbirinin etkisiyle türü ve tarzı oluşturan, belirli uyum ve şekil oluşturma kanunlarının birleşimidir. “Kompozisyon” terimi Latin sözcüğü compositio’dan alınmıştır ve “düzenleme, bağlama, toplama, birleştirme” anlamına gelir.

Sadece müzik besteleme yeteneği olan kişilerin kompozisyon yapmaları gerektiği düşünülür. Ama aslında bu fikir yanlıştır, insan doğduğunda çeşitli sanatlara yetenekli doğar ve bunları belirli alıştırmalarla geliştirir. Örneğin,17–19. yüzyıllarda çocuğuna müzik eğitimi verebilecek olan her ailenin çocukları kompozisyon dersi alırdı. Edinilen bu bilgiler sayesinde, o çocukların çoğu dünyaca ünlü birer besteci olmuşlardır.

Kompozisyon dersinde, siz vokal ve aletli improvizasyon (doğaçlama) sanatını ve müzik dilinin ifade gücü araçlarını doğru kullanmayı öğreneceksiniz. Piyano müzik bilgisi, uyum ve orkestralamayı benimsemeye yardımcı olur. Şarkı söylemeye, müziğin melodik tarafını analiz etmeye, müzisyenin müzik kulağını ve önsezisini geliştirmeye yardımcı olur. Siz kendinize eşlik ederek şarkı söyleyebilir, duyduğunuz şarkıları rahatlıkla çalabilir ve eseri kendi ses tonunuza göre uyarlayabilirsiniz.

Birçok müzik okullarının eğitim programlarında kompozisyon (bestecilik) ve improvizasyon (doğaçlama) gibi derslerin olmadığına dikkatinizi çekmek isteriz.

Kompozisyon ve İmprovizasyon sanatı müzik besteleyerek hislerinizi, duygularınızı ve fikirlerinizi müzik diliyle ifade etmeye yardımcı olacaktır.